Support Number

Dünyanın Bilinen En Eski Yerleşimi: Göbeklitepe

göbeklitepe
Buse Liceli
2021-09-09

Göbeklitepe Nerede?

Göbeklitepe nerede

Şanlıurfa'nın 15 kilometre kuzeydoğusunda bulunur. Şanlıurfa merkezinden taksi ya da minibüslerle kentin kuzeydoğusunda yer alan Göbeklitepe'ye kısa sürede ulaşmak mümkün. Şanlıurfa il merkezinin Örencik köyü yakınlarındadır.

Göbeklitepe Tarihi?

Göbeklitepe Tarihi

Neolitik Çağa ait olan Göbeklitepe, ilk tapınağın merkezi olması ve dolayısıyla Dünya üzerindeki ilk inancın olması açısından önemlidir. Bu yerde yaklaşık 20 tapınak tespit edildi ve şimdiye kadar sadece 6 tanesi keşfedildi. Göbeklitepe bilinen en eski yapıdır ve tapınaktan 7.500 yıl daha eskidir. Göbeklitepe'nin keşfine kadar bilinen en eski tapınak Malta'da bulunuyor ve 5.000 yaşında.

Göbeklitepe Nedir?

Göbeklitepe

Üst üste yığılmış dev taşlar ve sütunlardan oluşan Göbeklitepe, dini amaçla yapılmış toplam 20 adet "T" şeklinde sütundan oluşuyor. Bu sütunların üzerinde boyları 3 ile 6 metre arasında değişen insan ve hayvan figürleri bulunmaktadır. Tarihin bilinen en eski tapınaklarından biri olan Göbeklitepe, avcı-toplayıcı toplumların ömrünü kanıtlıyor. Ancak o dönemde el arabası ve diğer yapı malzemeleri olmadığı için bu kadar büyük bir binanın yapım süreci hala gizemini koruyor. Keşfedilen taş sütunların üzerinde hayvan figürlerinin bulunduğu ve tapınağın inşası sırasında hayvanların gücünden yararlanıldığı varsayılmaktadır.

Göbeklitepe Hikayesi

Göbeklitepe hikayesi

1983 yılında bir çiftçinin tarlasını sürmesi sonucu dikkat çeken alan, o dönemde bölgeye fazla önem verilmediği için yer altında bulduğu oymalı taş hakkında yetkililere bilgi vermiş ve sonuçların değeri anlaşılmıştır. sonradan anlaşıldı. Şanlıurfa Müze Müdürlüğü'nün 1995 yılında başlattığı kazılar başlangıçta sıradan fosiller olarak görülse de zaman içinde yapılan önemli keşifler insanlık tarihi hakkında bilinenleri değiştirmeye yetiyor. Neolitik dönemde inşa edildiğine inanılan ve iyi korunmuş Göbeklitepe Tapınağı'ndaki eserlerin geniş bir alana yayılması sayesinde taşların üzerindeki kabartmalar hala görülebilmektedir. Mezopotamya olarak adlandırılan bölge, tarih boyunca birçok uygarlığın doğuşuna ve çöküşüne tanık olduğu için çok kritik ve önemli bir nokta olarak kabul edilmektedir.

Göbektepe'ye gidip bu muhteşem yeri keşfedebilirsiniz! Şanlıurfa'ya Biletinizi uygun fiyatla buradan alabilirsiniz.

Uçak Biletiİstanbul Uçak BiletiAnkara Uçak Biletiİzmir Uçak BiletiAntalya Uçak BiletiAdana Uçak BiletiKıbrıs Uçak Bileti
Popüler Havayolları
THYPegasusSunExpressAnadoluJetGermanwingsDeltaEmirates
© 2021 tüm haklar saklıdır. Biletiniz.com