Support Number

Neolitik Çağ Yerleşim Yeri

Neolitik Çağ
Buse Liceli
2021-09-09
Çatalhöyük

Çatalhöyük Nerede?

Çatalhöyük Nerede?

Konya ilinin 52 km güneydoğusunda, Hasandağı'nın yaklaşık 136 km, Gomra bölgesinin 11 km kuzeyinde, Konya Ovası'na hakim bir buğday tarlası üzerinde yer almaktadır.

Çatalhöyük Hakkında Bilgi

Çatalhöyük

Neolitik dönemden günümüze ulaşan anıtlar arasında en dikkat çekici yer Konya'nın Çumra ilçesinde bulunan Çatalhöyük'tür. 2012 yılında UNESCO Kültür Mirası Listesi'ne alınan eski kentte iki farklı höyük bulunuyor. Kültür Bakanlığı'nın Kültürel Miras web sitesinde yer alan bilgilere göre Doğu tepesinin uzun tarihi M.Ö. 7400 ile 6200 yılları arasına tarihlenmektedir.

Çatalhöyük, insanlığın sadece doğada yetişenlerle değil, yetişenlerle de tarımsal faaliyetlere başladığı geçiş dönemini yaşıyor. Yani avcılık ve toplayıcılık tarihe karışmış ve Çatalhöyük'te insanlar üretime başlamıştır. Bu nedenle bu tür kültürel gelişmelerle karşılaşmaları çok garip.

Antik kent, 1960'lı yıllarda İngiliz arkeolog Millart tarafından keşfedildikten sonra dünya gündemine girdi. Çatalhöyük'ün merkezi bir yönetim mekanizması, yani hükümet benzeri veya resmi bir yönetim sistemi yoktu. Buna rağmen barış sağlandı. Bugün eski şehirde doğu ve batı olmak üzere iki farklı tepe bulunuyor. Doğu Höyük M.Ö. 7400 ile 6200 yılları arasına tarihlenirken, tam olarak 18 farklı endemik katman vardır. Bu katmanlarda insanların sosyal olarak örgütlendiği ve yerleşik hayata geçmek için birbirlerini yaymaya alıştıkları duvar resimleri yer almaktadır. Bunlar Arkaik döneme ait afişlerin ilk örnekleri olabilir.

Çatalhöyük

Bu höyükte ayrıca sanatsal amaçla yapılmış oymalar, kabartmalar ve tablolar da bulunmaktadır. 8200 yıllık bu harita 3 metre uzunluğunda ve 90 santimetre genişliğinde. Halen Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergilenmektedir.

Kentin batı tepesinin tarihi M.Ö. 6200-5200 yılları arasına tarihlenmektedir. Bu dönem Bakır Çağı olarak adlandırılmakta ve kentte köylerden kent yaşamına önemli kitlesel göç işaretleri görülmektedir. Bu göç, 2000 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Konya yöresinin çevre köylerinden eski Çatalhöyük kentine doğru gerçekleşmektedir.

Çatalhöyük Evleri

Çatalhöyük Evleri

Kapısız ve sokaksız şehir yapısıyla, çatıdan girilebilen evlerin kitlesel kentsel genişlemesi yaygınlaştı. Bu kentleşme sırasında, eski Mısır uygarlığının kurulmasından önce 2.000 ila 3.000 yıl vardır. Şu anda Çatalhöyük'ün nüfusu 8.000'i aşmış olabilir.

Çatalhöyük'te yaşayanlar evi en fazla 80 yıl kullanmış, sonra o evi yıkmışlar. Yıkım sırasında evin kullanılabilir eşyaları alınmış, çatısı çökmüş, inşaat sırasında kullanılan mertekler kaldırılmış, evin içi molozla doldurulmuştur. Sonra bu yığınların üzerine yeni evler inşa edildi ve şehir yataydan ziyade dikey olarak genişliyor ve yükseliyordu.

Çatalhöyük Evleri

1200 yılda, arka arkaya yaklaşık 16 farklı şehir katmanı inşa edildi. Alışılmadık bir mimariye sahip olan Çatalhöyük'te her iki eve bir tapınak alanı düşüyordu. Hatta bazı evler sadece ibadet için kullanılıyordu ve bu yerlerde hayvanların başları ve boynuzları vardı.

Garip olan şey ise Çatalhöyük'te hiçbir din adamına ait ize rastlanmamış olmasıdır. Çatalhöyük'teki dini inancın "her şeyin tanrısı olan kadın tanrı" etrafında şekillendiğine dair pek çok şüphe vardır. Mezopotamya toplumlarında da benzer inançların izlerine rastlanmıştır.

Uçak Biletiİstanbul Uçak BiletiAnkara Uçak Biletiİzmir Uçak BiletiAntalya Uçak BiletiAdana Uçak BiletiKıbrıs Uçak Bileti
Popüler Havayolları
THYPegasusSunExpressAnadoluJetGermanwingsDeltaEmirates
© 2021 tüm haklar saklıdır. Biletiniz.com