Support Number

İSTANBUL VE ÇEVRESİNDE DOĞA YÜRÜYÜŞÜ YAPILACAK YERLER

İstanbul Doğası
Buse LİCELİ
2021-09-07
İstanbul'a Yakın Doğa Yürüyüşü Noktaları

1) POLONEZKÖY

polonezköy

Doğa ve kültürü aynı anda yaşayabileceğiniz, yabani kuş sesleri ve yemyeşil doğa eşliğinde, şehirden uzaklaşıp nefes almak için eşsiz bir cennet köşesi, İstanbul'un arka bahçesi... Kırsal alanda yemek yemek istiyorsanız Beykoz bölgesinin bu şirin beldesi Polonezköy'de trafik karmaşasından uzaklaşıp birkaç saat geçirebilirsiniz. Poloniskoye'de güne zengin bir köy kahvaltısı ya da öğle yemeği ile başlayabilir, ardından yeşillikler içinde bir hamakta ya da yastıklarda rahatlayabilir, sonrasında ata binebilir, doğa yürüyüşü yapabilir ya da yürüyüş yolunda bisiklete binebilirsiniz.

2)BELGRAD ORMANI

Belgrad Ormanı

İstanbul'da kalan en önemli yeşil alanlardan biridir. Doğal bir oluşum olduğu için bu şehirde yaşayanlar için bir hazinedir. Bu şehrin köşesine gizlenmiş yeşil bir dünya. Rekreasyon alanları, kanalları, doğal yaşamı ve dingin ortamıyla Belgrad Ormanı, İstanbulluların dinlenmek için mola verdiği kaçış noktalarından biridir. Çatalca Yarımadası'nın en doğusunda yer alır. Belgrad Ormanı'nda yapılacak en güzel şeylerden biri şüphesiz sabahları koşmak ya da yürümek. Bu anlamda İstanbul'un en güzel parkurları burada. En uzun yürüyüş parkuru 6,5 km'dir ve Big Bent'in yanındadır. Ayrıca birçok park ve piknik alanı bulunmaktadır. Hatta bazıları self servis. Tüm rekreasyon alanları işaretleyicilerle işaretlenmiştir. Bol bol fotoğraf çekmeyi unutmayın.

3)KİLİMLİ KÖYÜ

Kilimli Köyü


İstanbul'un birçok noktasından ulaşım çok kolaydır. Kendi aracınızla da gelebilirsiniz, ayrıca her gün otobüs seferleri vardır. Çok ideal bir kamp alanıdır. Yeşil huzur ve denizin kokusu ciğerlerinizi mutlulukla dolduracak. İstanbul'un Karadeniz'e kıyısı olan bu bölgesinde kamp yapmak için uygun alanlar bulunmaktadır. Ağva Kilimli Koyu'na ulaştığınızda Kilimli Tesisleri sizi ücretli bir kamp alanı ile karşılayacaktır. Kilimli tesislerine girdikten sonra soldaki kulübenin yanındaki patikayı takip ederek arka taraftaki ücretsiz kamp alanına ulaşabilirsiniz. Bu alanda ormanlık alanlar ve açık alanlar bulunmaktadır. Dilerseniz ormanlık alanın iç kısmına doğru kamp kurabilir ya da deniz manzaralı bir kayanın üzerine çadırınızı kurabilirsiniz. Ağva Klimli Koyu'nda kamp yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Deniz manzarasını görebilmek için yükseltilmiş alanda açık alana çadırımızı kurduğumuzda kuvvetli rüzgarı hesaplayarak çadır iplerimizi iyi sıkmak gerekir.

4)BALLIKAYALAR TABİAT PARKI

Balıkkayalar Tabiat Parkı

Yaklaşık 2 km'lik bir alan üzerinde yer almaktadır. Doğanın bulunduğu vadide şelaleler ve akarsular göze çarpıyor. Bunlardan Ballıkaya Deresi, etrafı kayalarla çevrili kireçtaşı kaplı yapısıyla muhteşem bir vadinin ortasından geçerek kendisini ve onunla bütünleşen doğayı hayrete düşürüyor. Kaya tırmanışı ve trekking en popüler aktivitelerdir. En popüler rota park girişinden başlayıp vadinin üzerinden geçen rotadır. Bu rotada tepeden vadinin aşağısında kampçıları ve kaya tırmanışçılarını görebilirsiniz. İkinci bir ortak rota, park girişinde başlayan ve vadi boyunca nehir yatağı boyunca uzanan yoldur. İkinci güzergâhta aynı yoldan tepeler, şelaleler, göletler ve geri dönüşler arasında geçiş var. Bu yol üzerinde iki şelale olduğu için yaz sezonu için daha uygundur. İlk şelale küçük ama sonraki şelalenin yüzebileceğiniz kadar geniş bir alanı var. Turun tamamı yaklaşık iki saat sürüyor.

5)ERİKLİ YAYLASI

Erikli Yaylası

Erikli Şelalesi'ne gitmek, size ormanda uzun yürüyüşler yapma ve doğru havalarda yüzme fırsatı verir. Çadırlarda kamp yapmak isteyenler için bölgede birçok alan bulunmaktadır. Yol, yolun tamamındadır. Dere boyunca ve ağaçların altında yürümek yaklaşık 30 dakika sürer. Yolun sonunda üst üste iki şelale var. Alt şelalede fotoğraf molası verdikten sonra üst şelaleye çıkış. Yukarı şelaleye çıkmanın iki yolu var, biri yol, diğeri ise sarp kayalık bir çıkış. Kaya oldukça dik olmasına rağmen tırmanış rahat ancak yükseklik korkusu olanlara önerilmez. Erikli Yaylası'ndan Teşvikiye Köyü'ne yürümek isteyenleri orman içi yolda iki saatlik keyifli bir yürüyüş bekliyor. Parkurun başında çok küçük bir rampa var, daha sonra yokuş aşağı devam ediyor.

Uçak Biletiİstanbul Uçak BiletiAnkara Uçak Biletiİzmir Uçak BiletiAntalya Uçak BiletiAdana Uçak BiletiKıbrıs Uçak Bileti
Popüler Havayolları
THYPegasusSunExpressAnadoluJetGermanwingsDeltaEmirates
© 2021 tüm haklar saklıdır. Biletiniz.com