Support Number

Unesco Dünya Mirası Listesinden Bir Yer

Efes Kenti
Buse Liceli
2021-09-09
Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti Nerede?

Efes kenti nerede

Efes, Anadolu'nun batı kıyısında, İzmir'in Selçuk bölgesinde yer almaktadır. Antik dünyanın en önemli kültür, bilim ve sanat merkezi olan Efes Antik Kenti, Selçuk ilçesinde yer almaktadır. kurulan M.Ö. Tarihi 8500 yıl öncesine dayanmaktadır. Tamamen mermerden inşa edilmiş ve inşa edilmesi yaklaşık 120 yıl sürmüştür. Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Artemis Tapınağı'nın Efes'te olması daha çok dikkat çekiyor.

Efes Antik Kenti Hakkında Bilgi

Efes'in birçok antik tarihi yeri vardır. Artemis Tapınağı, Selechos Kütüphanesi, Yamaç Evleri, Antik Tiyatro, Kral Yolu gibi birçok esere sahiptir. Efes, Akdeniz dünyasının en büyük şehirlerinden biridir. Efes, Büyük İskender'in haleflerinden Lysimakhos tarafından M.Ö. 300 yılda kuruldu. En önemli limanlardan birine sahip olan Efes, Roma topraklarına dahil edilmiştir. Beşinci - altıncı yüzyıl. Küçük Asya'nın başkenti oldu. Efes Antika'ya gelen turistlerin bir kısmı gemi ile Kuşadası'na gelip oradan Efes'e ulaşıyor. Kuşadası ile Efes antik kenti arasındaki mesafe yaklaşık 18 km olup, araçla 20 dakika sürmektedir.

Efes Antik Kenti Gezilecek Yerler

Meryem Kilisesi

Meryem Kilisesi

Meryem Ana adına inşa edilen Meryem Kilisesi, İzmir Efes'te bulunan bir Hıristiyan katedralidir. Hristiyanlığın dünyadaki ilk 7 kilisesinden biridir. Hristiyanlar onu "Tanrı'nın Annesi" olarak görüyorlar. Kilisenin iç kısmına doğru ilerledikçe çukur şeklinde bir vaftiz teknesi bulunmaktadır. Günahkâr olarak dünyaya gelen Hıristiyanlar, anahtar şeklinde bir leğen içinde vaftiz edilirlerdi. Kutsal Bakire'nin son yıllarını Aziz John ile geçirdiği ev olarak bilinir. Bu kiliseyi bulmak garip bir hikaye. Bir Alman köyünde yaşayan Anna Katharina, hiç terk etmediği köyde aniden ölümcül bir hastalığa yakalanır. Daha önce kimsenin bilmediği veya görmediği yerleri görüyordu. Bu olay yazar Clemence Brentano'nun dikkatini çeker ve yanına yerleşir. Meryem Ana ile ilgili bu olaylar hakkında bir kitap yazmaya başladı.

Yamaç Evler

Yamaç Evler

Roma döneminden kalma yamaç evleri hala çok ilgi görüyor. Şimdi Curitz Caddesi denir. Günümüze uygun tasarım anlayışı var. Kanalizasyon ve ısıtma sistemleri var. O zamanlar bu iş için çok pratik çözümlerin üretilmesi insanlar için etkileyiciydi. Eğimli evler tamamen depreme dayanıklı kaldı. Roma tarzı mozaik desenlere ve çini kaplamalara sahiptir. Son derece güzel olan bu evler, enfes yapıları ve mimari dekorasyonu ile içeriye girdiğinizde sizi büyüler. Şu anda, özel bir çatı altında korunan bir alan sağlanmaktadır.

Celsus Kütüphanesi

Celsus Kütüphaneleri

Antik mimarların en büyük 3. Kütüphanesidir. Mirasi olarak çok iyi şekilde korunmaktadır. İskenderiye ve Bergama Kütüphanelerinden sonra gelen 3. Eski dünyanın en önemli tarihi miraslarından biridir. Kütüphane de 13.000 ile 15.000 arasında parşömen rulosu yer almıştır. Celsus’un mezarı da kütüphanenin batı tarafında mezarı bulunmaktadır. Kütüphanenin mimarı ünlü Romalı Vitruoya tarafından yapılmıştır. Roma mimarisine yakın bir şekilde üstünde etki taşımaktadır. Dışı görünüşü 2 katlı olarak gözükse de normal mimari yapısı 3 katlıdır.

Her bir parçasında Celsus’un yaşamı anlatılmaktadır. Bu da oldukça güzel bir anıt havası katmıştır. İç alanlarda bulunan 4 kadın heykeli bulunmaktadır. Heykellerden biri Sophia bilgeliği, Episteme bilgiyi, Ennonia zekayı ve Arete yiğitliği temsil etmektedir. Bu heykeller birer kopya olduğunu öğrendim. Asılları Viyana Efes müzesinde tutulmaktadır.

Efes Antik Tiyatrosu

Efes Tiyatrosu

Antik çağın en büyük açık tiyatrolarından biridir. Tiyatro harap durumda. Koltukların %90'ı sağlam. Sahne dışında gladyatör arenası olarak da kullanılmıştır. UNESCO Dünya Mirası tarafından korunmaktadır. Ziyaretçi sayısı yılda bir milyondan fazla kişiye ulaşıyor.

Çok geniş bir alan ve taşlar antik formlarda güzel bir görüntü ve deneyim gösteriyor. Büyüleyici hikayeleri ve tarihi ile dikkat çeken bir yer.

Kral Yolu

Efes Kral yolu

Kraliyet Yolu, tam adıyla Pers Yolu olarak bilinir. MÖ beşinci yüzyılda reforme edildi ve düzeltildi. Pers krallığı tarafından yaptırılmıştır. Türkiye'nin kuzey-orta kesiminden uzanır ve Musul ve Irak'tan geçer. Zamanında önemli bir yol olarak kullanılmaktadır. Efes'ten Persepolis'e daha hızlı bir transfer sağlamak için kullanıldı.

Artemis Tapınağı

Artemis Tapınağı

En önemli eserlerden birinden bahsedelim. Dünyanın yedinci harikasıdır. Tamamen mermerden yapılmıştır. Dünya harikalarından biri olan tapınaktan geriye sadece iki mermer parçası kalmıştır.

Efes Antik Kenti, antik çağlardan kalma antik eserlerin ve eserlerin bulunduğu şehirdir. İlginç antik eserleriyle doğada insana farklı duygular yaşatıyor. Efes antik kentinde gezilecek çok yer var. Dünya mirasları arasında seyahat ettiğinize inanan Pers'ten Genç İskender'e kadar günümüze ulaşan pek çok eser var. Tarihte hikayeleri ve tarihi ile dikkat çekmeyi başarmış merkezi bölgelerden biridir.

Uçak Biletiİstanbul Uçak BiletiAnkara Uçak Biletiİzmir Uçak BiletiAntalya Uçak BiletiAdana Uçak BiletiKıbrıs Uçak Bileti
Popüler Havayolları
THYPegasusSunExpressAnadoluJetGermanwingsDeltaEmirates
© 2021 tüm haklar saklıdır. Biletiniz.com