TRY
English
izmir

İçindekiler

Ege’nin Vazgeçilmez İncisi: İzmir!

İzmir, Türkiye’nin en güzel ve en renkli şehirlerinden biridir. Ege’nin incisi olan İzmir, hem tarihi hem de kültürel mirasıyla ziyaretçilerini yıllardır büyüler. Türkiye’nin 3. büyükşehri statüsünde olan İzmir’de gezilecek yerler listesi çok uzundur ve 7’den 70’e her yaştan her zevke hitap edecek bir aktivite ya da eğlence mutlaka bulunur. İster tarihi mekanları keşfedin, ister doğal güzelliklerin tadını çıkarın, ister eğlenceli faaliyetlere, İzmir size unutulmaz bir tatil deneyimi sunacaktır. İşte size küçük bir İzmir gezi rehberi:

İzmir’de Gezilecek Tarihi Yerler

İzmir, antik çağlardan günümüze uzanan zengin bir tarihe sahiptir. Birçok medeniyetin izini halen taşıyan İzmir, zengin tarihi ve kültürel mirası ile adeta bir açık hava müzesi gibidir. 

Şehir merkezinde ve çevresinde yer alan, gezi rotasına dahil etmenizi tavsiye ettiğimiz tarihi kent ve mekanları kısa bir liste ile özetlemeye çalıştık :

- İzmir Saat Kulesi:

İzmir’in simgesi haline gelen Saat Kulesi, şehir merkezinde Konak Meydanı’nda yer almaktadır. 1901 yılında inşa edilen bu tarihi yapı, Osmanlı döneminde İzmir’in sembollerinden biri olmuştur. Saat Kulesi’nin çevresindeki tarihi konakları ve özellikle Kemeraltı çarşısını keşfederek, İzmir’in hem bugününe tanıklık edebilir hem de kentin geçmişine doğru keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz. Birbirini kesen birden çok ana cadde ve sokaktan oluşan Kemeraltı Çarşısı özellikle gündüz saatlerinde oldukça hareketlidir ve kentin alışveriş açısından kalbinin attığı merkezdir.

- Agora Ören Yeri:

İzmir’in Konak ilçesinde bulunan ve antik Smyrna dönemine ait kalıntıları barındıran Agora Ören Yeri, M.Ö 4yy civarında dönemin önemli ticaret, siyaset ve kültürel etkinliklerin merkezi olarak kullanılmaktaydı. Bugün, ziyaretçiler, antik stoa (sütunlu galeri) ve diğer yapı kalıntılarını görebilir ve antik dönemden günümüze kalmayı başaran eserleri ziyaret edebilirler.

- Kadifekale:

İzmir’in sembolik noktalarından biri olan Kadifekale, antik Smyrna kentinin akropolisi’dir. İzmir Körfezi'ne yukarıdan bakan konumuyla 186 metre rakımlı Pagos Tepesi'ne inşaa edilmiştir. Günümüzde İzmir’in tarihi dokusunu keşfetmek isteyenler için önemli keşif noktalarından olmayı sürdürmektedir. Araçla çıkılmasını tavsiye edeceğimiz Kadifekale’den şehrin panoramik manzarasını izleyebilir ve kale kalıntıları gezebilirsiniz.

- Bambaşka Bir Kültür Mirası; Havra Sokağı

Havra Sokağı, şehrin en hareketli ve kültürel bölgelerinden birinde yer alan Havra Sokağı, İzmir’in tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın en can alıcı noktalarından biridir. Burada, 16. yüzyıldan günümüze kadar uzanan birçok sinagog (havra) bulunmaktadır. Bu sinagoglar, İzmir’in tarihi ve dini mirasını yansıtmaktadır. Havra Sokağı’ndaki sinagogların bazıları ziyarete açık olup, ibadet için de kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları Sinyora, Şalom, Algazi, Bikur Holim ve Etz Hayim sinagoglarıdır. Havra Sokağı’nda ayrıca birçok farklı etnik kökene mensup esnaf, birlikte yaşama kültürünü halen sürdürmektedir. 

Şehir merkezinde yürüyerek ya da araçla ulaşabileceğiniz bu en bilinen tarihi dokuların yanı sıra dünya çapında ünlü olan Efes ve Bergama antik kentlerini de ziyaret edebilirsiniz. İşte detaylar:

- Efes Antik Kenti:

İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alan Efes Antik Kenti, Roma İmparatorluğu döneminde Anadolu’nun en önemli şehirlerinden biriydi. Burada, Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, Büyük Tiyatro ve Meryem Ana Evi gibi görkemli yapılar bulunmaktadır. Efes Antik Kenti, tarihe ve arkeolojiye ilgi duyan herkes için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir noktadır ayrıca Efes Antik Kenti, tüm yapılarıyla birlikte istisnasız biçimde UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

- Bergama Antik Kenti:

İzmir’in Bergama ilçesinde yer alan Bergama Antik Kenti, Helenistik, Roma, Doğu Roma ve Osmanlı dönemlerine ait çokkatmanlı ve çok kültürlü kalıntıları ile ünlüdür. Athena Tapınağı , Dionysos Tapınağı, Akropol, Antik Tiyatro ve Zeus Altarı gibi daha pek çok önemli yapı Bergama Antik Kenti içinde konumlanmaktadır., Bergama Antik Kenti, Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı adıyla UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer Bergama Antik Kenti izmir’de tarihi ve arkeolojik bir yolculuk yapmak isteyenler için kaçırılmaması gereken bir lokasyondur.

İzmir’de Gezilecek Kültürel Yerler

Tarihi olduğu kadar kültürel açıdan da çok zengin bir şehir olan İzmir’de birçok müze ve sanat galerisi turistleri ve meraklıları beklemektedir. bulunmaktadır. İzmir’de gezilecek müzelerin bazılarını şu şekilde listeleyebiliriz:

- İzmir Arkeoloji Müzesi:

İzmir’in en önemli müzelerinden biri olan İzmir Arkeoloji Müzesi, tarihi Smyrna döneminden günümüze kadar uzanan birçok arkeolojik eseri barındırıyor. Müze, antik çağlardan kalma heykeller, seramikler, sikkeler ve diğer arkeolojik buluntular gibi çeşitli eserlere ev sahipliği yapıyor.

- İzmir Atatürk Müzesi:

Türkiye’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmir’deki bir dönem kullandığı ev olan İzmir Atatürk Müzesi’nde, Ulu Önder’in kişisel eşyaları ve hatıraları sergilenmektedir. Müze, Atatürk’ün İzmir’deki yaşamına daha yakından tanıklık etmek isteyen ziyaretçiler için önemli bir durak noktasıdır.

- Key Müzesi

İzmir’in Torbalı ilçesinde yer alan bir otomobil müzesidir. Türkiye’nin en büyük endüstriyel miras koleksiyonlarından sahip olan müzede ayrıca, 19. ve 20. yüzyıllara ait tarım, ulaşım, iletişim, enerji ve tekstil alanlarında kullanılan makine ve araçları sergilemektedir.

- Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi:

İzmir’in Konak ilçesinde yer alan butik bir müzedir. Müze, Türkiye’nin oyun ve oyuncak üzerine 3. müzesidir. , İzmirli seramik sanatçısı Ümran Baradan'ın dünyanın farklı köşelerinden toplayıp ülkemize getirdiği oyuncaklar ile yazar-şair Sunay Akın'ın da başını çektiği bağışlar ile oluşturulmuştur. Müze, çocukların ve yetişkinlerin dünyanın oyun kültürünü tanımasına ve yaşamasına olanak sağlamaktadır.

- İzmir Kültür Sanat Fabrikası

Geçmişi 19. yüzyılın sonlarına kadar uzanan ve şehrin endüstri mirasının önemli bir öğesi olan Tarihi Alsancak Tekel Fabrikası Kültür ve Sanat Merkezi’nin restorasyonu 2023 senesi içerisinde tamamlandı. Yaklaşık 20.000 m2'lik geniş bir alana yayılan kültür merkezi kompleksi içerisinde Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Resim ve Heykel Müzesi, Kütüphaneler (Alsancak Halk Kütüphanesi, Atatürk İhtisas Kütüphanesi, Türk Dünyası Müzik İhtisas Kütüphanesi), sanat atölyeleri ve yeme içme alanları da yer alıyor. İzmir Kültür Sanat Fabrikası'nın 6000 m2'lik bölümünde faaliyet gösteren yeni arkeoloji müzesinin her katı 2000 m2 yayılmış biçimde, giriş ve ilk katta arkeolojik eserler, en üst katta ise etnografik eserler olmak üzere toplamda 6000 civarında eser sergileniyor. Tüm bu eserler, tematik bir düzen içinde ziyaretçilere sunuluyor. Önceden Fuar içerisinde yer alan heykel ve resim müzesinin de bu komplekse taşındığını ekleyelim.

Tatilciler İçin Plajlar ve İzmir Çevresinde Gezilecek Doğal Yerler

Tarihi ve kültürel mirasının yanı sıra İzmir, doğal güzellikleriyle de göz dolduran bir şehirdir. İzmir Körfezi’nin çevresine konumlanan şehrinden birkaç kilometre ileriye gittiğinizde özellikle deniz sezonunda sizi birçok plaj, koy, yarımada, doğal tabiat parkı ve piknik alanı karşılayacaktır. İzmir’in doğal ve el değmemiş plajları ya da tatil sezonuna uygun beach’leri say say bitmez; biz yine de kısa bir liste yapmaya çalıştık:

 • Ilıca Plajı: Çeşme’nin en ünlü plajlarından biri olan Ilıca Plajı, ince kumlu ve uzun bir sahile sahiptir. Plajın adı, burada bulunan termal kaynaklardan gelmektedir. Halka açık olan plajda ücretli şezlong, şemsiye, yeme-içme mekanları gibi imkanların yanı sıra kendi plaj malzemelerinizle de denize girmenin keyfini çıkarabilirsiniz. İzmir’in hatta Çeşme-Karaburun Yarımadası’nın pek çok noktasında olduğu gibi Ilıca Plajı da mavi bayraklıdır. 
 • Mimoza Koyu: Karaburun’un en güzel koylarından biri olan Mimoza Koyu, dalga ve rüzgar olmayan sakin bir denize sahiptir. Çakıl taşlı bir sahili vardır ve sezon harici fazla kalabalık olmaz. Koyun çevresinde yeni yeni açılan işletmelere karşın kafa dinlemek isteyen tatil severler için halen ideal bir noktadır. 
 • Bodrum Koyu Plajı: Karaburun’un en ünlü ve en gelişmiş koyu olan Bodrum Koyu Plajı, turkuaz renkli suyu ve ince kumlu sahili ile göz kamaştırır. Şezlong, şemsiye, yeme-içme mekanları gibi imkanların bulunduğu plajda aynı zamanda şnorkelle dalış yapabilir ve balık sürüleri ile karşılaşabilirsiniz. Plaj mavi bayraklıdır. 
 • Dolungaz Koyu: Karaburun’un bakir ve doğal koylarından biri olan Dolungaz Koyu, çadır kurup kamp yapmak isteyenler için uygun bir yer. Deniz suyu berrak ve temiz olduğu koyda geniş imkanlı bir işletmenin bulunmadığını hatırlatmak isteriz.
 • Demircili Koyu: İzmir’in yeni gözdeleri arasında sıralanan Urla ilçesinin güney kıyısında yer alan Demircili Koyu, adını aldığı köye bağlı olan bir yarımada üzerinde konumlanmaktadır. Suyunun soğukluğu ile meşhur ve henüz bakir bir koy olan Demircili özellikle kamp ve karavan tatilcilerinin de gözdesidir.   
 • Ayıbalığı Koyu: Mordoğan’ın en güzel koylarından biri olan Ayıbalığı Koyu, turkuaz renkli suyu ile dikkat çeker. Ancak suyu oldukça soğuktur, buna hazırlıklı olun. Tadı Eylül ayında çıkan koyda özel beach işletmeleri de yer almaktadır.  
 • Sazlıca Plajı: Foça’nın irili ufaklı birçok plajından biri olan Sazlıca Plajı, hem günübirlik gelmek hem de kamp yapmak için idealdir. Eski Foça ile Yeni Foça arasında bulunan plajda deniz suyu soğuk ve alışveriş imkanları kısıtlıdır. 
 • Yeni Foça Halk Plajı: İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yenilediği Yeni Foça Halk Plajı, aileler için uygun bir plaj. Mavi bayraklı olan plajda şemsiye ve şezlong kiralanabilir. Plajın çevresinde market, restoran ve kafe gibi mekanlar mevcut. 
 • Garip Adası: Dikili’nin açıklarında bulunan küçük bir ada olan Garip Adası, tekne turlarıyla ulaşılabilecek bir yerdir. Adada herhangi bir işletme bulunmaz, ancak doğal güzelliği ve denizin berraklığı ile sizi büyüler.
 • Kalem Adası: Garip Adası ile komşu olan ve Dikili’nin Bademli köyünün açıklarında bulunan bir ada olan Kalem Adası, üzerinde özel turizm tesisi bulunmaktador. 
 • Pissa Koyu: Dikili’nin en güzel koylarından biri olan Pissa Koyu, doğal bir liman görünümündedir. Koyun çevresinde çok fazla işletme bulunmaz, ancak kamp yapmak isteyenler için tercih edilmektedir. Deniz suyu berrak ve temizdir. 
 • Ildırı: Çeşme’nin en tarihi yerlerinden biri olan Ildırı, antik Erythrai kentinin kalıntılarını barındırır. Burada hem tarihi hem de doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz. Ildırı’da denize girebileceğiniz plajlar da vardır. Plajlar çakıl taşlıdır ve deniz suyu soğuktur. 
 • Aya Yorgi Koyu: Çeşme’nin en popüler koylarından biri olan Aya Yorgi Koyu, eğlence ve lüks arayanların tercih ettiği bir yerdir. Koyda Sole Mare, Paparazzi, Babylon gibi ünlü beach clublar bulunur. Şezlong, şemsiye, yeme-içme mekanları gibi imkanların bulunduğu koyda deniz suyu berrak ve temizdir. 
 • Altınkum Halk Plajı: Çeşme’nin en gözde bir diğer plajı olan Altınkum Halk Plajı, ince kumlu ve uzun bir sahile sahiptir. Plajın adı, buradaki altın rengi kumdan gelmektedir. Plajda sınırlı olarak şezlong, şemsiye, yeme-içme mekanları gibi imkanlar bulunur. 
 • Akarca Plajı: Seferihisar’ın en güzel plajlarından biri olan Akarca Plajı, ince kumlu ve uzun bir sahile sahiptir. Şezlong, şemsiye, yeme-içme mekanları gibi imkanlar bulunan plaj, Sığacık yolu üzerindedir. 

 

Tüm bu sahil şeridine ek olarak ayrıca Efes/Selçuk’ta yer alan Meryemana Tabiat Parkı’nı ve Örnekköy Tabiat Parkı’nı da gezi rotanıza dahil ederek tatil keyfinizi katlayabilirsiniz.

Meryamana Tabiat Parkı

Selçuk Marymana Tabiat Parkı, 354 hektarlık geniş bir alan üzerine kurulmuş olan tabiat parkı, İzmir'e 82 km, bağlı olduğu Selçuk'a ise sadece 6 km uzaklıktadır. Sınırları içerisinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri olan Meryem Ana Evi'nin de bulunduğu park, tarihi ve kültürel değerinin yanı sıra jeolojik, jeomorfolojik ve biyolojik değer açısından da önem taşımaktadır. İki vadiden oluşan parkın içinde Ortaburun, Kapılıdağ ve Dede Tepeleri yer alır. Zengin florası ile de dikkat çeken bahçe bitkilerini kızılçam, sandal ağacı, mangrov meşesi, yabani zeytin, funda, orman sarmaşığı, çekirge ve öküz kuyruğu oluşturmaktadır. Kurt, çakal, şahin, karatavuk ve baykuş da bölgede bulunan hayvan türleri olarak bilinmektedir. 

örnekköy Tabiat Parkı

İzmir’in bir diğer tabiat parkı ise Örnekköy Milli Tabiat Parkı’dır. Karşıyaka sınırları içerisinde konumundan dolayı kolayca ulaşılabilen Örnekköy Tabiat Parkı, şehir merkezine sadece 15 km uzaklıktadır. Eğimli bir zeminde yüksekliği 350 ile 400 metre arasında değişen park, zengin biyoçeşitliliği ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Yüzden fazla bitki türünün tespit edildiği park, kurt, çakal ve yaban domuzu gibi hayvanlara da ev sahipliği yapar. Şahin, karatavuk, baykuş, keklik ve ağaç güvercinleri başta olmak üzere kuş türlerini bünyesinde barındıran park, doğa severlerin uğrayabileceği keyifli adreslerden biri olarak önümüze çıkar.

İzmir’de Neler Yapılır?

İzmir’de gezilecek ve tatil yapılacak yerlerin yanı sıra, farklı pek çok aktivite de sıralanabilir. Sezona göre değişiklik göstermekle birlikte İzmir kenti aslında yılın 365 günü canlı canlı yaşayan bir şehirdir. İşte İzmir’de yapılacak şeylerden sadece birkaçı: 

 • Tekne Turu: İzmir’in koylarını ve adalarını keşfetmenin en güzel yolu tekne turu yapmaktır. Tekne turlarıyla Foça, Karaburun, Urla, Çeşme, Dikili gibi yerlere giderek denizin ve doğanın keyfini çıkarabilirsiniz. Tekne turlarında yüzme, şnorkelle dalış, balık tutma gibi aktiviteler de yapabilirsiniz. 
 • Alışveriş: İzmir’in çarşıları ve pazarları alışveriş yapmak için idealdir. İzmir’in en ünlü çarşısı Kemeraltı Çarşısı’dır. Burada hediyelik eşya, takı, baharat, kumaş, antika gibi birçok şey bulabilirsiniz. Ayrıca Konak Pier, Alsancak, Karşıyaka gibi yerlerde modern alışveriş merkezleri ve lüks mağazalar da vardır. özellikle Alsancak pek çok uluslararası markanın mağazasının yer aldığı eski usul açık hava alışverişi ile ünlüdür.  
 • Kordon Keyfi: Her şehirde yöresel alışveriş yapabilirsiniz ama İzmir’den başka hiçbir yerde İzmir körfezi’nin ve Kordonboyu’nun keyfini çıkartamazsınız. Özellikle yaz aylarında akşam saatlerine doğru kalabalık olmaya başlayan Kordonboyu, İzmirli gençlerin en uğrak mekanlarından biridir. Dilerseniz çimlerde oturup gün batımının keyfini çıkarabilir, dilerseniz Kordonboyu’nda sıralanan restaurant ve cafelerde dinlenip yorgunluğunuzu giderebilir ve akşam yemeğinin keyfine varabilirsiniz. Kordon sahil şeridinin arka paralelinde yer alan Kıbrıs Şehitleri caddesinin de bu muhitin en canlı ve araç trafiğine kapalı olan caddesi olduğunu ekleyelim. 
 • Lezzet Turu: İzmir’in özellikle sokak lezzetleri ve tatlıları damak tadınıza hitap edecektir. İzmir’in meşhur yemekleri arasında boyoz, kumru, gevrek, lokma, söğüş, midye dolma, İzmir köfte gibi pek çok doyumsuz lezzet yer alır. Ayrıca Ege mutfağına özgü zeytinyağlılar, otlar ve deniz ürünleri de özellikle sahil kesiminde denemeye değerdir. 
 • Festival ve Etkinlikler: İzmir’de her yıl düzenlenen birçok festival ve etkinlik vardır. Bunlardan bazıları Uluslararası İzmir Fuarı, Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali, Uluslararası İzmir Tiyatro Günleri, Uluslararası İzmir Caz Festivali ve Uluslararası İzmir Çocuk Şenliği’dir. Ayrıca ilçelerin kendilerine özel Alaçatı Ot Festivali, Urla Enginar Festivali, Seferihisar Lavanta Festivali, Şirince Masal Festivali gibi onlarca yerel etkinlik ve dönemsel aktiviteyi de yakalayabilirsiniz. Bu festivallerde kültür, sanat ve eğlenceyi bir arada yaşayabilirsiniz. 

İzmir gezi rehberimizin sonuna gelirken İzmir’e hızlı biçimde gitmek ve tatilinize hemen başlamak için İzmir uçak ya da otobüs biletinizi en uygun fiyatlar ve avantajlarla biletiniz.com üzerinden satın alabilirsiniz!

İçindekiler

Önerilen Seyahat Yazıları

Başkent’in Gizli Hazineleri: Tarihi ve Kültürel Keşifler ile Ankara’da Gezilecek Yerler
Türkiye’nin başkenti Ankara, genellikle siyasi ve bürokratik bir şehir olarak bilinir. Ancak bu şehir, sadece bu yönleriyle değil, aynı zamanda tarihi ve kültürel zenginliğiyle de görülmeye değer bir yerdir. Devlet kurumlarının idari merkezi olarak bilinen Ankara’da gezilecek yerler listesi aslında sanıldığından daha uzundur ve her türden turiste hitap edecek seçenekler bulunabilir. İster tarihi mekanları keşfedin, ister doğal güzelliklerin tadını çıkarın, ister eğlenceli aktiviteler yapın, Ankara size unutulmaz bir tatil deneyimi sunacaktır. İşte Biletiniz.com’un sizler için hazırladığı Ankara gezi rehberi ve Başkent’in gizli hazineleri:
Nemrut dağı
Nemrut Dağı Nerede? Nemrut Krater Gölü, Nemrut Heykelleri, Koruyucu Heykeller, Nemrut Dağı Efsanesi, keyifli bir seyahat için biletiniz.com den en ucuz otobüs bileti ara, uygun uçak bileti al.
Dünyanın Bilinen En Eski Yerleşimi: Göbeklitepe
Dünyanın keşfedilen en eski yerleşimlerinden olan Göbeklitepe için şimdi yola çıkma zamanı! Bu yazımızda “Göbeklitepe Nerede?”, Göbeklitepe tarihçesi ve hikayesi, “Göbeklitepe’nin önemi nedir?” gibi soruların detaylarını bulabilirsiniz. Göbeklitepe’ye şaşırtıcı bir tarih yolculuğu için biletiniz.com’dan en ucuz otobüs biletini veya en uygun uçak biletini hemen alabilirsiniz!
Flight TicketsIstanbul Flight TicketAnkara Flight TicketIzmir Flight TicketAntalya Flight TicketAdana Flight TicketCyprus Flight Ticket
Popular Airlines
THYPegasusSunExpressAnadoluJetGermanwingsDeltaEmirates
© 2022 all rights reserved.. Biletiniz.com